A fondü a svájci gasztronómia egyik gyöngyszeme. Igazi, borozgatós, beszélgetős, társasági étkezési forma. Közismert a sajtos, a húsos és a csokoládés változata.
A neve francia eredetű és a megolvasztott sajtra utal. Az étel eredetét többféleképpen magyarázzák, mely szerint, a közismert svájci takarékosság szülte, fel tudták használni a szikkadt kenyeret és a sajtmaradékot. Mások szerint, a böjtöt betartó szerzetesek találták ki. Azt hiszem, nekünk ez lényegtelen, hiszen ezen étel, kisebb baráti étkezésekhez tökéletes. Legyen szó a sajtos formáról vagy a későbbiekben kialakult húsos változatról. A gyerekzsúrokban előforduló csokis változat, szintén sikert arat.
Nézzük az elkészítését! Szükségünk van egy tűzhelyre és lángra is helyezhető edényre, borszeszégőre, megfelelő tartóra és speciális kétfogú, hosszú villákra. Nagyobb konyhafelszerelési boltokban, minden hozzávaló beszerezhető. Az edény lehet réz vagy kerámia, a vékony rozsdamentes acéltól óvnék mindenkit, csak leég a fondü és mi is. Kezdésnek dörzsöljük be az edényt egy gerezd fokhagymával, majd öntsük bele a száraz fehérbort. Nem kell variálni, az olaszrizling is tökéletes. A gyöngyöző borba szórjuk a durvára reszelt sajtokat, Gruyère, Ementáli, Gouda, Cheddar, Óvári jön szóba, az unalmas trappistát felejtsük el. A jó fondü 3-4 féle sajtból áll. Ha, a sajtok felolvadtak, keverjünk a masszához evőkanálnyi citromlét, folyamatosan kevergetve adjuk hozzá kukoricalisztet vagy keményítőt, csipet cayenni borssal, sóval, esetleg szerecsendióval érdemes fűszerezni. Végül hozzáadunk fél deci cseresznyepálinkát. Ekkor borszeszégő fölé helyezzük és asztalra adjuk. Pirított kiflikarikákat, negyedelt, szárított baguettet adjunk mártogatni.
A változatosság gyönyörködtet alapon, konzerv gombát, párolt kelbimbót, répát, burgonyát és sonkát is márthatunk bele.
Szabály szerint, ha belesik a villáról valami a sajtszószba, akkor nők esetében, meg kell csókolni az asztalnál ülő ellenkezű neműeket. Férfiak, egy kör rendelésével fizetnek.
Ha, a fondü túl sűrűnek tűnik, kevés, meleg borral hígíthatjuk.
Alapvetően kétféle változata létezik, az olajos és az alapleves.
Az olajos, fondue bourguignonne, esetében kellő mennyiségű, növényi olajat hevítsünk fel, majd tegyük rá a borszeszégőre. A felkockázott húsokat, bárányt, bélszínt, sertésszűzet, sertéscombot, csirkemellet, ebben süssük meg, 1-3 perc alatt, majd a mártásokkal, legalább 4-5 féle illik hozzá, tálaljuk. A húsokat nem érdemes pácolni, a mártogatós elnyomná az ízét és az olajat is, idő előtt, tönkreteheti. Személyenként 3-4 villával számoljunk. Türelmetlen vendégeink is lehetnek. A tálalás lényege a sokféle mártás, saláta és a friss házikenyér.
Az alaplevesesnél, fondue chinoise, hús vagy halalaplét forralunk és ebben főzzük a húsdarabokat. Az alaplét hígíthatjuk borral vagy sörrel, ízlésünk szerint.
Halak esetében érdemes apró fémkosarakat használni, mert a hal könnyen leesik a villáról. Szóba jön még rák és kagyló is.
A tálalása megegyezik az olajosnál leírtakkal.
2 dl tejszínhez 40 dkg csokoládé kell, melyet vegyesen használjunk. A felforralt tejszínbe szórjuk a tördelt csokoládét és olvasszuk fel. Ízesítsük kardamommal, korianderrel, vaníliával, fahéjjal, narancshéjjal vagy mandulalikőrrel, ízlésünk szerint.
Friss gyümölcsöket málnát, epret, ananászt, banánt, barackot, aszalványokat, kekszet vagy piskótadarabokat mártogathatunk bele. Fogyasztás előtt kókuszreszelékkel vagy darált dióval, mogyoróval is megszórhatjuk.
http://hajokonyha.hu/csokolade_fondu
http://hajokonyha.hu/svaci_sajt_fondu
http://hajokonyha.hu/fonduta
http://hajokonyha.hu/husfondu_boros
http://hajokonyha.hu/hus_fundu
http://hajokonyha.hu/martasok_husfonduhoz